21.06.2017__________
До 125 – річчя від дня народження
Меженка Юрія Олексійовича (1892 – 1969)
Українського бібліографа, бібліотекознавця, книгознавця, літературознавця
Фактичний керівник бібліотечної справи в добу української революції 1917-1921 рр., учасник Всеукраїнського з'їзду бібліотекарів, ініціатор Всеукраїнського бібліотечного перепису, активний діяч щодо впровадження в Україні УДК, основоположник Української Книжкової Палати, був першим керівником Всенародної Бібліотеки. Юрій Олексійович зібрав унікальну і найповнішу у світі колекцію Шевченкіани, яку згідно із заповітом передали до Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України. Помер Юрій Меженко 24 листопада 1969 року. Похований видатний український бібліограф на Байковому цвинтарі у Києві.
У нашій бібліотеці зберігається бібліографічний покажчик 1955 року Ю.О. Меженка «Русская техническая периодика 1800-1916 гг.». Як зазначено у передмові: «Более 400 журналов и газет, описанных в этой библиографии, представляют в целом ценнейший материал для каждого исследователя истории техники». Видання містить інформацію про перші технічні журнали, їх зміст та історію.
Факти з життєвого шляху Юрія Олексійовича читачі знайдуть у таких книгах з фонду нашої бібліотеки:
- «Українське книговидання: витоки, розвиток, проблеми» Ярослава Ісаєвича, виданій 2002 р. у Львові.
- «Український науковий інститут книгознавства (1922-1936)» Г.І. Ковальчук, виданій 2015 р. у Києві та у путівнику НБУВ «Особові архівні фонди Інституту рукопису».
У 1992 році бібліотечна громадськість України відзначала 100-річчя від дня народження Ю.О. Меженка. В Центральній науковій бібліотеці ім. В.І. Вернадського відбулись Перші Меженківські читання, за результатами яких у 1994 році було видано книгу «Юрій Олексійович Меженко (1892–1969): матеріали до біографії». Це ґрунтовна праця розрахована на усіх, хто цікавиться історією української культури.
З усього прочитаного складається портрет енергійної, небайдужої, відданої своїй справі людини, що заслуговує на окреме видання про її життя і діяльність. Особовий архів українського книгознавця зберігається у відділі рукописів Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України та чекає на своїх дослідників.
|