library

НАУКОВА БІБЛІОТЕКА ДНУ

logo dnu
fon2

CSS Menu On Top Css3Menu.com

 

 

eng ru

22.10.2017__________

25 жовтня - день визволення Дніпропетровська від нацистських загарбників.

25 жовтня Вперше на територію області гітлерівці увірвалися 12 серпня, захопивши Верхівцеве. 13 серпня були захоплені П'ятихатки, 15 серпня - Кривий Ріг, 17 серпня - Нікополь. 19 серпня по Дніпропетровську було проведено перший артилерійський обстріл, а 25 серпня, після запеклої оборони, місто було окуповане німецькими частинами. Німці, повністю окупували місто і область вже до жовтня 1941-го року і почали встановлювати свої порядки і проводити репресії. Захопивши місто, окупанти знищили понад 30 тис. військовополонених і майже стільки ж мирних жітелів. 75 тис. чоловік було вивезено до Німеччини. Населення міста скоротилося у кілька разів і на початку 1942 року становило менше 200 тис. чоловік. Майже всі промислові підприємства були зруйновані, знищено понад 40% "житлового фонду", випалені парки і сквери. Пізніше Дніпропетровськ став центром одного із шести округів Рейхскомісаріату України.
Німецька окупація тривала рівно два роки і два місяці. У ніч на 22 жовтня 1943 року Дніпро форсувала 152 стрілецька дивізія полковника Куліжського П.І. (генерал-майор Каруна В.П.,що командував дивізією, загинув при підготовці до форсування). Перші десантні групи дивізії зайняли плацдарм у районі Сухачівка - Діївка. Протягом трьох днів на плацдармі йшли запеклі бої за його утримання та розширення. Одночасно нижче за течією з району с. Чаплі (Придніпровська ГЕС) форсувала Дніпро 39 гвардійська мотострілецька дивізія генерал-майора Лещініна В.А.. Десантні групи дивізії зайняли плацдарм у районі селища Лоцманська Кам'янка (Старі Кодаки). Із зазначених плацдармів почалися наступальні бої по звільненню Дніпропетровська. 25 жовтня 1943 року обласний центр був звільнений. На честь цієї Перемоги Москва салютувала 20 артилерійськими залпами з 224 гармат.

152div

Пам’ятник воїнам 152 стрілецької дивізії знаходиться на вулиці Набережна заводська на березі річки Дніпро. З 21 по 25 жовтня дивізія переходить в наступ, форсує Дніпро.
25 жовтня місто Дніпропетровськ було звільнено. Дивізія брала участь у багатьох операціях зі звільнення країни від фашистів.

facebookyoutube instagram


Web of Science
Scopus
springer

DW
dpa

razumkov