|
26.05.2023___________
Вишиванка – символ нескорених
Вже традиційно у третій четвер травня ми святкуємо Всесвітній день вишиванки. У цей день бібліотека запросила до себе на свято студентів, викладачів та тимчасово переміщених гостей нашого міста, що вже стали нашими читачами. Для усіх, хто прийшов, було організовано яскраві інсталяції з предметів декоративно-прикладного мистецтва: вишитих рушників, картин, розписаного порцелянового посуду, в’язаних квітів та жіночих прикрас. Багато з цього було зроблено руками наших талановитих співробітниць. Були і взірці вінтажних і антикварних предметів, що налічують 40 і навіть 100 років.
Директорка, пані Людмила зробила дуже цікавий огляд літератури з відділу рідкісних і цінних видань: показала найстарішу за часом книгу, що зберігається у наших фондах, перші книги Катеринославу, колекції книг з філософії французькою та латинською мовами, заборонені видання німецької родини Швейніців. Окрему увагу звернула на краєзнавчі видання початку ХХ століття, пов’язані з історією університету. Зацікавленість присутніх у контексті свята викликало унікальне видання «Вергілієвої Енеїди» Івана Котляревського (1937 року), що має за палітурку справжню українську плахту.
З яскравими виданнями народного мистецтва познайомила присутніх завідувачка Марина Заріпова. Були представлені книги з української вишивки, історії українського костюма та української етнології і великі альбоми музеїв українського народного декоративного мистецтва. Гості дізналися якого кольору вишиванки носили у різних регіонах України, побачили малюнок дівочого українського костюму Дніпропетровщини. Студенти ознайомились з науковим виданням «Вербальні тексти у народній вишивці» з проекту «Наукова книга» і дізнались що таке «епіграфічна вишивка» або «вишивка з написами». Привернуло увагу присутніх чудове і інформаційно насичене видання «Український стрій», над яким автори працювали 20 років. Гарно оздоблене світлинами і малюнками воно знайомить читачів з еволюцією українського вбрання від княжої доби до сьогодення.
Завершився огляд змістовною розповіддю завідувачки відділу художньої літератури Світлани Соболь про вишиванки у житті українських письменників. Вона розповіла як слово «вишиванка» увійшло у масовий вжиток, що за рух «хлопоманства» виник у 1860-х роках, хто з українських культурних діячів полюбляв носити вишиванку, як письменниця Олена Пчілка, мати Лесі Українки, сприяла тому, що світ дізнався про мистецтво української вишивки, якого кольору вишиванки носив Іван Франко. Увагу студентів привернув родинний альбом Драгоманових-Косачів, що містить унікальні світлини з приватних колекцій (США, Канада, Швейцарія) з життя Ольги Косач-Кривенюк, яка була носієм української традиції серед аристократичної молоді того часу.
Зустріч закінчилася жвавим обговоренням побаченого і почутого. Декан факультету психології та спеціальної освіти Зоя Петрівна Бондаренко поділилася своїми спогадами про вишиванку її батька, гості обмінювалися враженнями про свято і не нудьгували!
Щиро дякуємо усім, хто розділив з нами любов до вишиванки і запрошуємо усіх бажаючих наступного року відсвяткувати разом з нами!
Марина Заріпова, завідувачка сектору НБ
|
|