|
06.12.2023___________
До 150-річчя Наукового товариства імені Шевченка
Напередодні святкування історичного ювілею всесвітньо відомої української академічної організації НТШ ми продовжуємо розкривати книжкові колекції, що зберігаються у різних відділах бібліотеки, але присвячені історії та діяльності широко відомої в світі організації - Наукового товариства імені Шевченка.
Історія Наукового товариства імені Шевченка починається з 1873 року, коли у Львові затвердили його статут. Ініціатива заснування надійшла від діячів культури, очолених Олександром Кониським. Одним із завдань товариства було створити видавництво наукової літератури. 18 тис. австрійських крон витратили на купівлю друкарні та видавничого обладнання і з 1874 р. розпочалася видавнича діяльність НТШ. Засновником бібліотеки товариства став відомий український діяч Олександр Кониський. До 150-річчя НТШ наукова бібліотека підготувала книжкову виставку «Українська національна наука» з розділами: «Першоджерела», «Історія, сьогодення, майбутнє», «Українські діячі світового рівня».
Перший розділ вміщує «Записки НТШ» з 1893 р. та цілісну колекцію різногалузевих «Збірників» (1895-1913). Окремим томом видані «Матеріали», укладачем яких був Михайло Грушевський. Також представлені видання: серія «Жерела до історії України-Русі, «Розвідки Михайла Драгоманова про українську народну словесність і писемство» з передмовою українського письменника Михайла Павлика. Першим узагальненим збірником з медичних питань став «Лікарський збірник, виданий двома мовами: українською і німецькою.
Окремим розділом на виставці представлені книги з відділу іноземної літератури: паризьке видання 1955-1957 рр. «Енциклопедія українознавства» за редакцією Володимира Кубійовича, праці представників діаспори НТШ Василя Вериги і Богдана Стебельського; краєзнавчі видання енциклопедичного змісту із серії «Український архів». Важливим напрямком діяльності НТШ була популяризація та заохочення до читання української художньої літератури. На виставці ви можете бачити твори відомих українських письменників: Богдана Лепкого та Марко Вовчок, надрукованих у видавництві «Українська накладня».
Видавнича діяльність Наукового товариства імені Шевченка продовжується і в наші часи. У ХХІ ст. до фондів наукової бібліотеки ДНУ традиційно надходять сучасні зібрання праць товариства: «Записки», нові серії «Театрознавча», «Хемія і біохемія», «Геофізика» у «Працях НТШ», нові томи «Лікарського збірника».
Відділення Товариства представлені майже на всіх континентах. Це організація, яка завжди стояла і стоїть на захисті національних інтересів українців.
Запрошуємо усіх бажаючих до читальної зали суспільних наук доторкнутися до історичних джерел культури України та поглибити знання сучасної діяльності НТШ.
|
|