library

НАУКОВА БІБЛІОТЕКА

logo dnu

CSS Menu On Top Css3Menu.com

05.04.2024__________

Віртуальна виставка «Далекий, мов зоря, близький, як промінь сонця»,
присвячена 100-річчю від дня народження Павла Архиповича Загребельного

«Його свинцем фашисти частували,
Німеччиною нівечили, прагли вбить.
Та сила невмирущого скресала,
«Європу 45» з руїн підносила в блакить.

Краса його орлина й лебедина,
Кипінь душі вулканна і неспинна.
Із брухту виплавляє дивосплав,
Що нам усім в романах дарував.

Ти Євпраксію й горду Роксолану,
Таку болючу в його серці рану,
Підніс над світом ницої полуди,
Трагедію їх душ спізнали люди…

Із Юлії зірвав мару жіночої печалі,
І йшов за нею у тривожні далі,
Аж до сучасного стовпотворіння
Веде його художницьке сумління.

Левине серце в нього, ніжність голубина,
Енергія вулканна, віщих слів лавина.
Він диво творець праведних ідей,
Ніколи не дивився зверхньо на людей…»

(К. С. Дуб)

25 серпня 2024 року виповнюється 100 років від дня народження видатного українського письменника, сценариста, громадського діяча, Героя України, випускника нашого Дніпровського національного університету Павла Архиповича Загребельного.
З Дніпром пов’язана частина життя письменника. Сюди він, 22-річний юнак, приїхав, повернувшись із війни, вступаючи на філологічний факультет Дніпропетровського державного університету, з яким пов’язані роки його студентської юності його входження в літературу; тут окреслювалась його людська й творча неповторність. Саме в місті Дніпро, яке Павло Архипович назвав «містом вишневих обріїв», з’явилася перша стаття в газеті, перше оповідання, тут він пізнав золотоволосу Елю – любов на все життя, тут народилися діти.

Життєвий і творчий шлях письменника

«У всі віки людина прагнула перетворювати світ і шукати істину. І справжня література намагалася це показати. Коли мене питають, що роблять мої герої, я відповідаю: як і я сам, вони шукають істину.
Все, що я досі написав і напишу, у мене тільки про одне: про збереження людської особистості, людини як найбільшої коштовності».
(П. Загребельний)

Павло Архипович Загребельний народився 25 серпня 1924 року в с. Святошине Кобиляцького р-ну Полтавської області, точніше на перехресті Полтавської, Кіровоградської та Дніпропетровської областей, у селянській сім’ї.
Після закінчення десятирічки в неповні 17 років іде добровольцем до армії. Курсант 2-го Київського училища, бере участь в обороні Києва, у серпні 1941 року був тяжко поранений, після госпіталю – продовжує навчання у військовому училищі. У 1942 році вдруге тяжко поранений у груди, після чого – полон і до лютого 1945 року – фашистські концтабори.

1946 – 1951 роки – студент філологічного факультету Дніпропетровського держуніверситету.
1951 – 1961 роки – робота в обласних газетах, журналі «Вітчизна».
1961 – 1963 роки – редактор газети «Літературна Україна».
1979 – 1986 роки – голова Спілки письменників України, голова Комітету по Державних преміях ім. Т.Г. Шевченка.
На XXV з’їзді Компартії України був обраний кандидатом у члени Центрального комітету України. На XXVI – XXVII з’їздах Компартії України обраний кандидатом у члени Центрального Комітету. Делегат XXVI та XXVII з’їздів КПРС. Депутат Верховної Ради СРСР X та XI скликань. Депутат Верховної Ради УРСР IX скликання. Нагороджений орденами Жовтневої революції, Трудового Червоного Прапора, Вітчизняної війни 2-го ст., Дружби народів, «Знак Пошани» (двома), має «Орден князя Ярослава Мудрого» 5-го ст.
25 серпня 2004 року – присвоєне звання Героя України з нагоди 80- річчя письменника. Нагороджений Почесною грамотою Кабінету Міністрів України.
Помер у віці 84 років. Похований в Києві на Байковому кладовищі.

8
А43
Актуальні проблеми літературознавства: Т.16: Збірник наукових праць / наук. ред. проф. Н.І. Заверталюк. – Дніпропетровськ: Навчальна книга, 2005. – 200с.
Висвітлюється яскрава авторська індивідуальність П. Загребельного, багатогранність культурологічного й онтологічного дискурсів його прози, пафос осмислення в ній історії та сучасності, змістові та поетикальні пошуки письменника.

2

8У6
Д67
Дончик Віталій Григорович
Істина – особистість: Проза Павла Загребельного: Літ.-крит. нарис / В. Г. Дончик. – Київ: Рад. письменник, 1984. – 248с.

У книжці розглядається творчість відомого українського прозаїка Павла Загребельного.
Автор досліджує творчу біографію письменника від ранніх книжок новел до романів. Особливу увагу зосереджує на аналізі популярних творів П. Загребельного «Диво», «З погляду вічності», «Первоміст», «Смерть у Києві», «Розгін», «Левине серце», «Я, Богдан» та інші.

3


С47
Слабошпицький Михайло Федотович
За гамбурзьким рахунком: Читацькі маргіналії та варіації на тему Павла Загребельного / М. Ф. Слабошпицький. – Київ: Ярославів Вал, 2004. – 222 с.
 
В цій книжці не рубриковано пункт за пунктом творчу біографію письменника; багато чого викладено спонтанно й принагідно. Такий виклад матеріалу став мимовільною втечею від жанру звичного літературного портрета чи нарису життя і творчості. Це справді нотатки читача і його рефлексії на прозу Павла Загребельного.

4

378
С82
Сторінки історії. Павло Загребельний / авт.-упоряд. І.С. Попова, Н.П. Олійник, А.І. Рудинська. – Дніпропетровськ: Пороги, 2005. – 196с.

У книзі представлені матеріали про Павла Загребельного – славетного випускника Дніпропетровського національного університету.

5

8У6
Ф30
Фащенко Василь Васильович
Павло Загребельний: Літературний портрет / В.В. Фащенко. – Київ: Дніпро, 1984. – 207с.

У книжці розповідається про творчий шлях відомого українського письменника. В його численних творах відображається наше минуле, подвиг нашого народу у боротьбі проти фашизму, порушуються проблеми сучасності.

  1. Творча спадщина письменника

 

«Ковток вина для тридцять першого роману,
вогонь свічі на порох сторінок.
Злетяться Євпраксія й Роксолана,
І Юлія, щоб Вам сплести вінок,
корону з лавру й еллінського мирту.
Під шепіт захмелілого ченця
приб’ється істина і висвітлить кумира
в обрамленні… тернового вінця.
Крізь плетиво рядків натхненного Маестро
через «Стовпо-творіння» і літа
постане «Диво» і відкриє палімпсести
ікона древня, Київська, свята».

(Леся Степовичка)

Павло Загребельний є митцем високої внутрішньої наснаги, максимально самодостатнім у слові, творцем власного оригінального бачення світу й людини в ньому.
Він є автором кількох книг оповідань, новел, публіцистики, повістей, романів. Його твори – це невід’ємна частка класики української літератури.
Павло Загребельний – оригінальний письменник широкого творчого діапазону. Досліджуючи проблеми війни і миру, сягаючи в таємниці історичних хроні і психології людей, глибоко цікавлячись архітектурою, живописом, металургією, кібернетикою, науками про землю і море, він відтворив у своїх романах багатогранне життя Київської Русі, Османської імперії й України епохи Богдана Хмельницького.

6

84(4Укр)6
З-14
Загребельний Павло Архипович
Брухт: Роман; Гола душа: повість / П. А. Загребельний. – Харків: Фоліо, 2003. – 399с. – (Література).

«Брухт» - роман П. Загребельного.
Молодий учений Совинський, розум якого бунтував проти прагматизму та технократії XX століття, з легкістю погоджується провернути аферу в Німеччині, допомогти інститутському товаришу реалізувати «наліво» радянську військову техніку. А потім, піднесений мільйонами своєї коханки над колишніми колегами та друзями, він стає прес-секретарем в концерні «Куч-метал», що займається фінансовими махінаціям з продажу металобрухту за кордон. Дуже вигідна справа, особливо, якщо «брухт» - ексклюзивний: спец метали, спец сталі, спец сплави. Шалені гроші, розкішне та сите життя. Ні, щастя не було серед брухту та сміття, він і себе вже почуває брухтом…
До книги увійшла також повість «Гола душа».

7

84(4Укр)6
З-14
Загребельний Павло Архипович
Дума про невмирущого: Повісті / П.А. Загребельний; Ілюстрації Є.В. Вдовиченка; Худож.-оформлювач Д.В. Панченко. – Харків: фоліо, 2003. – 398с. – (Література).
     
Повість «Дума про невмирущого» розповідає про трагічну долю українського юнака, яка стала символом гідності й непереможності людського духу.
В шістнадцять років він добровольцем пішов на фронт. Він мріяв бути вченим, а став солдатом, зустрівся віч-на-віч з війною і не відступив, мужньо бився з фашистами, захищаючи рідну землю, батька й матір, свою кохану. Тяжкопораненим він потрапив у полон, та й там, у нелюдських умовах концтаборів, не припинив боротьби, вмирав, повертався до життя і знову вмирав, але не підкорився.
До книги ввійшли ще дві повісті про війну: «День шостий» та «В-ван».

8

84(4Укр)6
З-14
Загребельний Павло Архипович
Євпраксія: Роман / П. А. Загребельний; Худож.-оформлювач І.В. Осипов. – Харків: Фоліо, 2004. – 350с. – (Література).

Події в романі відбуваються на межі XI – XII століть. Внучка Ярослава Мудрого київська княжна Євпраксія виходить заміж за Генріха IV і стає германською імператрицею. Але ж доля молодої жінки складається трагічно: на чужині вона зазнає тяжких принижень і страждань, втрачає любов. Проте, долаючи злобу, чвари, інтриги імператорського двору, Євпраксія дістається рідної землі.

9

84(4Укр)6
З-14
Загребельний Павло Архипович
Неймовірні оповідання / П.А. Загребельний; Худож.-оформлювач Є.В. Вдовиченко. – Харків: Фоліо, 2008. – 283 с. – (Укр. літ).

Можна практично не сумніватися, що перше питання, яке поставить читач, побачивши цю книгу, буде: «А чому саме «Неймовірні оповідання»?» Дійсно, чому саме так найвідоміший майстер української прози Павло Загребельний назвав цю збірку? А мабуть тому, що іншу назву просто важко придумати. По-перше – події у цих оповіданнях відбуваються у багатьох , зовсім різних країнах. По-друге – простір часу, який охоплюється у цих оповіданнях, - від XII до XX століття. А по-третє, і це найголовніше – зміст оповідань. Таємниця, якийсь секрет, загадковість – і розв’язка, неймовірна і водночас проста…

10

84(4Укр)6
З-14
Загребельний Павло Архипович
Первоміст: Роман / П.А. Загребельний; Ілюстрації Г.В. Якутовича; Худож.-оформлювач І.В. Осипов. – Харків: Фоліо, 2002. – 365с. – (Література).

«Первоміст» - роман про Київську Русь, коли за наказом Володимира Мономаха було збудовано першу велику споруду давнини – міст через Дніпро. Події роману розгортаються навколо цього мосту, це розповідь про людей, які стерегли, доглядали і охороняли Первоміст в разі безпеки. В центрі роману – доля молодого мостищанина Маркерія, який не піддався підступним чарам розбещеної дружини Воєводи і не зрадив свого кохання до прекрасної Світляни. У лиху годину, коли підступали Київ Батиєві орди, саме Маркерію судилося вирішити долю Первомосту.

11

84(4Укр)6
З-14
Загребельний Павло Архипович
Південний комфорт: Роман / П.А Загребельний ; Вступ. ст. Г. Кіпніса; Худож.-оформлювач І. Осипов. – Харків: Фоліо, 2002. – 351с. – (Література).

Головний герой роману «Південний комфорт» Федір Твердохліб – слідчий прокуратури, конфліктна людина,, з точки зору своїх колег. Наші славетні право- (краще, ліво-) охоронні організації, робітники прокуратури, шахраї всіх рангів, наскрізь гниле суспільство – так, все це є в романі, але є і страждання людини, яка намагається зберегти свою душу, свою гордість і свою любов.

12

84(4Укр)6
З-14
Загребельний Павло Архипович
Роксолана: Роман / П. А. Загребельний; Худож.-оформлювачі Б. П. Бублик, І. В. Осипов. – Харків: Фоліо, 2001. – 685с.

У романі «Роксолана» відомий український письменник Павло Загребельний відтворює події XVI століття, розповідає про дивовижну долю української дівчини Настасі Лісовської. ЇЇ з іншими сільчанами захопив у полон татарський військовий загін. А далі невільничий ринок, і юна красуня опиняється в гаремі турецького султана Сулеймана. Але вона не стала приниженою рабинею. Своїм незвичайним розумом, волею і вродою горда слов’янка виборює собі іншу долю. Запаливши серце могутнього султана вогнем любові, вона незабаром стає його законною дружиною, володаркою Сходу, відомою світу на ім’я Роксолана.

84(4Укр)6
З-14
Загребельний Павло Архипович
Смерть у Києві: Роман / П. А. Загребельний; Худож.-оформлювач І. В. Осипов. – Харків: Фоліо, 2003. – 605с. – (Література).

«Смерть у Києві» - роман про Київську Русь. Події відбуваються у XII столітті за часів жорстоких і кривавих міжусобних воєн.
Князь Суздальський Юрій Долгорукий – правитель розсудливий, обдарований мудрістю – замислив об’єднати землі руські, встановити між ними мир і злагоду. Заради цього, а не для слави зібрався він іти на Київ, виступити проти Ізяслава та інших непримиримих князів. Нелегкий був той шлях, багато перешкод чинили Юрію боярство і церковники, які не зупинялися перед найтяжчими злочинами, щоб зганьбити Долгорукого, не допустити його до Києва. Та це нікому не вдалося. І от Юрій, син Мономаха, праправнук Володимира Великого, відірваний од Києва, цілих п’ятдесят літ , повертається до славного слов’янського града, щоб сісти на стіл батька свого, своїх дідів-прадідів. Радісно зустрічала його сила-силенна  народу, йому відчинені усі брами міста – великий князь в’їздить у Київ…

14

84(4Укр)6
З-14
Загребельний Павло Архипович
Стовпо-творіння; Кавтаклізма / П. А. Загребельний; Худож.-оформлювач І.В. Осипов. – Харків: Фоліо, 2004. – 286с. – (Література).

Два тексти, що друкуються в цій книжці, витримані в не зовсім звичній для П. Загребельного манері: спроба написання іронічної історії нашої сучасності. Так і здається, ніби письменник під час своєї роботи тримав у пам’яті слова Шатобріана з його «Замогильних записок»: «Коли в тиші зречення чуєш кайдани рабів і голос дощика, коли все дрижить перед тираном і коли так само небезпечно заслужити його прихильність, як і накликати  на себе його немилість, з’являється історик, якому доручено помститися за приниження народу. Хай Нерон процвітає, в імперії вже народився Тацит».

15

84(4Укр)6
З-14
Загребельний Павло Архипович
Тисячолітній Миколай: Роман: Ч.1 / П.А. Загребельний; Худож.-оформлювач І.В. Осипов. – Харків: Фоліо, 2001. – 399с. – (Література).

«Тисячолітній Миколай» - роман з незвичайним сюжетом. Це розповідь-спогад людини, яка прожила понад десять століть – від часів князя Володимира до наших днів – не одне життя, щоразу ніби вмираючи та знову народжуючись, і завжди з ім’ям Миколай. Був він дружинником князя Володимира, їздив з його посланцями до Візантії, і разом із нареченою князя, ромейською царівною Анною, првіз на Русь нову віру. З козацьким посольством Богдана Хмельницького інок Миколай Несміяновський, що знався у всіляких науках, приїздив до Москви, де у Чудовому монастирі був справником старих та новопечатних книг. У двадцятому столітті Миколай Сміян ще хлопцем пережив голодомор 33-го, молодим лейтенантом пройшов кривавими дорогами Великої Вітчизняної, а у мирний час став вченим-агрономом.

16

84(4Укр)6
З-14
Загребельний Павло Архипович
Юлія, або Запрошення до самовбивства: Роман / П.А. Загребельний; Худож.-оформлювачі Б.П. Бублик, І.В. Осипов. – Харків: Фоліо, 2002. – 351с. – (Література).

У далекому Ташкенті під час війни Роман палко покохав Юлію. Вона його Джульєтта, жінка його долі. Та Юлія, кажуть, померла від тифу, а може, просто пропала, але він шукає її усе життя. На його обріях несподівано і негадано з’являлися інші жінки і так само зникали, своєю смертю стверджуючи: «разом щастя не буває, хтось має загинути, нехай то буду я». Він жив далі і все частіше приходили думки, що жінка може врятувати чоловіка від усього на світі, навіть від самовбивства. А тепер прийшов його час виборювати у долі свою любов. І щоб захистити свою останню Юлію, він вбиває себе.

17

84(4Укр)6
З-14
Загребельний Павло Архипович
Я, Богдан (Сповідь у славі): Роман / П.А. Загребельний; Худож.-ілюстратор С.Г. Якутович; Худож.-оформлювач Б.П. Бублик. – Харків: Фоліо, 2002. – 675с. – (Література).

У романі «Я, Богдан» зображено драматичні події національно-визвольної війни українського народу проти польської шляхти (1648 - 1654).
Епічна масштабність, широта, виразно-полемічний стиль роздумів центральної постаті – гетьмана Богдана Хмельницького – роблять роман цікавим, динамічним, сповненим непередбачених злетів, оман, суперечностей, через які доля веде головного героя.
Твір написано від імені самого Богдана Хмельницького, який оглядає свій життєвий шлях до і після смерті – «у славі».

18

8
З-14
Загребельний Павло Архипович
Думки нарозхрист, 1974 – 2003 / П.А. Загребельний; вступ. слово Л. Копань. – 2-ге вид, доп. – Київ: ПУЛЬСАРИ, 2008. – 240с.

Не вперше видатний український прозаїк звертається до жанру публіцистики. 1998 року вийшла його книжка «Думки нарозхрист». У новому, доповненому виданні автор продовжує болісну й трепетну розмову про нашу історію, національну славу і сором, про те, що слід не тільки шукатидорогу до Храму, а й самому долучатися до його будівництва.

 

Виставку підготувала провідний бібліотекар Яніна Стець


На головну