26.01.2019__________
Віртуальна виставка «Геній сюрреалізма»
(до 115-річчя від дня народження Сальвадора Далі)
«Думаю, мені нічим не легше було народитися, ніж Творцеві – створити Всесвіт. Принаймні він потім відпочивав, а на мене ринули всі барви світу».
(Сальвадор Далі)
11 травня 2019 року виповнюється 115 років від дня народження знаменитого каталонського художника, скульптора, гравера, письменника Сальвадора Далі (повне ім’я Сальвадор Феліп Жасінт і Доменек маркіз де Пуболь). Особистість Далі та історія його життя стали значними явищами XX століття. Він творив себе, творив міф про себе, одночасно намагаючись впливати на оточуючу дійсність, тобто в якійсь мірі творив історію своєї епохи.
Сальвадора Далі часто називають «загадковим», «енігматичним», «містичним», «фантастичним», «таємничим». Його улюбленими мислителями були Платон, Спіноза, Монтень, Вольтер, Кант. Сальвадору Далі належать серйозні твори з міфології, філософії та мистецтва.
Цікаво те, що музей Далі, ініціатором створення якого був сам художник, відкрився у 1974 році в Фігерасі, його рідному місті. Твори митця представлені в багатьох європейських і американських музеях, наприклад у Лондоні, Глазго, Парижі, Чікаго, Клівленді, Хартфорді, Нью-Йоркі, Філадельфії, Вашингтоні.
I. Письменники, мистецтвознавці і науковці про життя і творчість Сальвадора Далі
«Можна любити чи не любити Сальвадора Далі, але він один із рідкісних геніїв мистецтва XX століття, одне із його яскравих явищ, які стали віхами в історії культури всіх часів»
(так заявив парламент Каталонії, удостоївши Далі своєї найвищої нагороди – Золотої медалі)
Біографічна довідка
11.05.1904 – у провінції Жерона (Каталонія) народився Сальвадор Феліпе і Хасінто Далі;
1910 – Сальвадор Далі написав свою першу картину;
1914 – німецький художник Зігфрід Бурманн дарує Далі першу палітру;
1919 – разом з друзями по школі Далі починає видавати аматорський журнал «Studium»;
1921 – Далі вступає в художню академію, де знайомиться з Гарсіа Лоркою, Луїсом Бунюелем, Рафаелем Альберті;
1925 – перша персональна виставка; вигнання з академії;
1928 – знайомство з Гала – Оленою Дмитрівною Дьяконовою, дружиною Поля Елюара;
1934 – шлюб з Гала;
1936-39 – громадянська війна в Іспанії;
1940 – переїзд до США;
1982 – смерть Гала; король Іспанії Хуан Карлос надає дону Сальвадору титул маркіза;
Січень 1983 – смерть Сальвадора Далі.
Дещо із сюрреалістичних винаходів Далі
«Я винайшов штучні нігті з маленькими свічаддями, у яких можна розглядати себе;
Прозорі манекени до вітрин. В них наливали воду, у якій, імітуючи кровообіг, плавали рибки;
Скульптури-вентилятори, що крутяться;
Окуляри-калейдоскоп – їх слід одягати в авто, коли довкола нудний пейзаж;
Фотографічні маски для сучасних репортерів;
Комбінований макіяж, що дозволяє стерти з обличчя тінь;
Туфлі на пружинах, що полегшують процес ходи;
Плаття з фальшованими накладними деталями, що з анатомічною точністю відповідають тому, що міститься під ним – творення образу жінки, яка б відповідала еротичним уявленням чоловіка;
Додаткові фальшовані груди для спини, які могли б здійснити переворот у світі моди років на сто.
|
75.071
Г46
Гибсон Ян
Безумная жизнь Сальвадора Дали / Я. Гибсон; пер. с англ. Н Рыбальченко, Т. Михайловой. – Москва: Арт-Родник, 1998. – 734 с.
1706022 КСХ
Книга Яна Гібсона не має собі рівних серед численних біографій і монографій, присвячених знаменитому іспанському художнику. ЇЇ автор належить до найавторитетніших дослідників іспанської культури «сюрреалістичного» століття.
|
|
75.036
Д39
Дешарн Робер
Сальвадор Дали (1904-1989). Живопись. Часть I, 1904-1946 / Р. Дешарн, Ж. Нере. – Москва: Арт-Родник, 2004. – 779 с.
1697563 КСХ
Це видання про життя і творчість Сальвадора Далі. Наведені в даній книзі роботи художника допомагають отримати більш повне уявлення про творчість митця порівняно з іншими публікаціями. Ця книга нагадує довідкове видання про знаменитого іспанського художника. |
|
75.071.1(460)
П31
Петряков Александр Михайлович
Сальвадор Дали: Частная жизнь и творчество / А.М. Петряков. – Санкт-Петербург: Нева, 2004. – 380с.
1699383 КСХ
Автор розповідає про те, як складалася особиста і творча доля великого художника, з якими людьми зводила його доля, чому навіть ставши знаменитим і досягнувши вершин кар’єри, він до кінця своїх днів залишався самотнім. |
|
75(46)
Р59
Рожин Александр Иванович
Сальвадор Дали: миф и реальность / А.И. Рожин. – Москва: Республика, 1992. – 224с.: ил.
1616480 КСХ
Автор намагається об’єктивно оцінити спадщину майстра, аналізує його твори в соціально-історичному контексті. По суті ця книга є короткою історією сюрреалізма – однією із найоригінальніших, найнезвичайніших течій в мистецтві. |
|
75.071
Э89
Этерингтон-Смит Мередит
Сальвадор Дали / М. Этерингтон-Смит; пер. с англ. Е.Г. Гендель. – Минск: Попурри, 2000. – 556с.
1661683 КСХ
Ця книга є детально ілюстрованою розповідю про життя і творчість знаменитого іспанського живописця – сюрреаліста, віртуоза, фантазера, майстра парадоксів, носія оригінального таланта, одного із тих, хто прославив XX століття. |
II. Сальвадор Далі про себе, про своє таємниче життя і своє мистецтво
«Я вдячний долі за дві речі: за те, що я іспанець, і за те, що я – Сальвадор Далі».
(Сальвадор Далі)
|
75(46)
Д15
Дали Сальвадор
Дневник одного гения / С. Дали. – Москва: Эксмо-Пресс, 1999. – 464с. – (Серия: Антология мудрости).
1650178 КСХ
Сальвадор Далі – великий оригінал XX століття. Його геніальні картини відомі навіть тим, хто не цікавиться мистецтвом. А його шокуючі одкровення про своє життя та іронічні роздуми про людей і предмети дозволять читачу поглянути на оточуючий світ очима великого майстра епатажа. |
|
Д15
Тайная жизнь Сальвадора Дали, написанная им самим. О себе и обо всем прочем / Сост., предисл. и пер. с англ., исп., франц. Н. Малиновской. – Москва: СВАРОГ и К, 1998. – 464с.: ил.
1660327 КСХ
У цьому виданні автобіографічна книга Сальвадора Далі (1904-1989) доповнена фрагментами із інших творів великого іспанського художника, із яких побудований другий розділ – «Про себе і про все інше». Багатий ілюстративний матеріал представляє Далі-графіка і Далі-живописця.
|
III. Видання, в яких містяться репродукції картин Сальвадора Далі
«Я малюю картини, які змушують мене вмирати від задоволення, я створюю цілком природно, без найменшої заклопотаністю естетикою, я створюю речі, які пробуджують у мені найглибші емоції і я намагаюся малювати їх чесно».
(Сальвадор Далі)
В житті і творчості Далі можна виділити три основних етапа: перший – до 1928 року – час дитячих вражень, навчання, знайомства з класичним мистецтвом і важливими сучасними напрямками; другий (1928 - 1947) – період програмної сюрреалістичної творчості; третій (1948-1989) – звернення, після повернення до Іспанії, до класичної спадщини, художньої і філософсько-релігійної, створення серій релігійних картин, інтенсивна робота в графіці.
До першого періоду належить небагато робіт, в яких виявився у повну силу талант Далі, - це насамперед картина «Кошик з хлібом», яка була написана у 1926 році для Федеріко Гарсіа Лорки.
До середини 30-х і у 40-і роки художник створює полотна, які принесли йому славу справжнього метра сюрреалізму.
У 60-70-і роки Далі створює серію акварелей (102 аркуша) на тему Данте, ілюструє античні міфи і Біблію. Його увагу привертає вишуканість гравюри на міді і виразність світлотіні в офорті.
У творах Далі постійно повторюється мотив морського узбережжя, загадкові деталі і символи, пов’язані з особистими переживаннями художника: милиці, м’які годинники, зуби, різні інструменти, роялі, комахи тощо.
|
|
75
Д15
Дали Сальвадор
Постоянство памяти / С. Дали. – Москва: Белый город, Б.г. – 47с.: ил. – (Серия: Сто великих картин).
1697642 КСХ
Автор Федеріко Дзері аналізує відомий твір Сальвадора Далі з точки зору історії його створення, техніки і прихованих аспектів з метою відокремити те, що робить картину шедевром, а художника – генієм. |
|
75 (И)
Д15
Сальвадор Дали: Живопись. Скульптура. Графика. – Москва: Изобразительное искусство, 1992. – 64с.: ил. – (Зарубеж. художники 20 века).
1611160 КСХ
У виданні міститься 40 робіт Сальвадора Далі, які представляють різні грані його майстерності. |
|
75.071.1
Д15
Сальвадор Дали: альбом репродукций / вступ. ст. В. Лаптевой. – Москва: ОЛМА-ПРЕСС, 2003. – 96с.: ил.
1680098 КСХ
В альбомі представлені репродукції картин Сальвадора Далі, мабуть найнезвичайнішого художника XX століття, сфера зацікавлень якого не обмежуалася живописом, а й поширювалась на літературу і кіно.
|
Література до книжкової виставки «Геній сюрреалізма»
Виставку підготувала пров. бібліотекар Стець Я.М.
На головну
|