library

НАУКОВА БІБЛІОТЕКА

logo dnu

CSS Menu On Top Css3Menu.com

13.08.2018__________

Віртуальна виставка «Етикет від А до Я»

«Нічого не коштує нам так дешево і не цінується так дорого як ввічливість»
(Мігель Сервантес)

Бути ввічливим… Бути культурним… Завдання іноді складне тільки через брак тих чи інших простих, але важливих законів людської поведінки.
Ми живемо у цьому складному світі поряд з іншими людьми. Ми зустрічаємось, знайомимось, ходимо в гості та на роботу, намагаємось зрозуміти один одного і самих себе. Однак, буває так, що величезну бочку меду, якою ми вважаємо свої манери, свою гостинність чи почуття такту, псує невеликий і прикрий промах за столом чи в танцях, під час знайомства чи в розмові. Трапляються іноді в житті ці прикрі дрібниці. А їх можна було б уникнути, знаючи маленькі таємниці та правила, які диктує вічний король краси – етикет. Рано чи пізно наступає час, коли невміння поводити себе, здавалось би, в найпростішій ситуації, заважає людині зробити кар’єру, створити нормальний клімат у колективі, знайти спільну мову з власною дитиною.

1. Загальноприйняті правила поведінки

 «Хорошими манерами володіє лише той, хто найменшу кількість людей ставить у незручне становище»
(Джонатан Свіфт)

Життя людини минає у постійній взаємодії, спілкуванні з іншими людьми. Для того, щоб контакти не приводили до конфліктів, не порушували соціальної рівноваги, щоб повсякденне спілкування було гармонійним, приємним і корисним, створювали правила етикету. Слово «етикет» французького походження і означає «ярлик», «етикетка» і «церемоніал». В епоху феодалізму етикетом розуміли сукупність правил, які регулювали поведінку аристократичної верхівки суспільства, включаючи монарха і членів його родини. Історики стверджують, що етикет зародився не в Європі, а на Сході. Кодекси правил створювалися ще в Давньому Єгипті близько 2350 рр. до н.е. Тут була написана книга, яка мала назву «Інструкція з поведінки». Великий мислитель Давнього Китаю Конфуцій відводив етикету особливу роль. Етикет, за його думкою, повинен був формувати гармонічні відносини між людьми, регулювати поведінку людини в різних життєвих ситуаціях.

1

К16
Как вести себя в любой компании / сост. В.В. Рафеенко. – Донецк: ПКФ «БАО», 1997. – 384с.
1634601 КСХ

Рано чи пізно наступає час, коли невміння поводити себе дуже ускладнює життя. З’являються, на перший погляд, складні проблеми. Що робити? На жаль, нема і не може бути універсальних рецептів: як жити; але, прочитавши цю книгу, ви познайомитесь з необхідними правилами поведінки, слідуючи яким, ви полишитесь багатьох проблем, станете приємною людиною у спілкуванні, бажаною у будь-якій компанії.

2

1МИ
К67
Корніяка Ольга Миколаївна
Мистецтво гречності: Чи вміємо ми себе поводити? / О.М. Корніяка. – Київ: Либідь, 1995. – 96с.
1629511 КСХ

 Чи вміємо ми розмовляти одне з одним, приміром, на роботі чи в товаристві друзів та приятелів? Якими мають бути наша поведінка, наші взаємини з людьми? На ці та багато інших запитань ви знайдете відповідь  у цій книжці. У ній ідеться про культуру, зокрема мовну, спілкування людей, засновану на додержанні певних правил, вироблених упродовж усієї історії людства.
У виданні вміщені практичні поради щодо взаємин з рідними, друзями, колегами, керівником і підлеглим.

3

1
П16
Панкеев Иван Алексеевич
Энциклопедия этикета: 1000 советов на каждый день / И.А. Панкеев. – Москва: ОЛМА-ПРЕСС, 2002. – 384с.
1677400 КСХ

Прочитавши цю книгу, ви зможете уникнути багатьох неприємних і конфліктних ситуацій. Як знайомитись і як залишити про себе приємне враження; як поводити себе у церкві під час хрестин чи вінчання; у чому йти до театру; як сервувати стіл і розмістити гостей; хто повинен платити у ресторані; які подарунки дарувати на свята; що робити в першу чергу при влаштуванні на роботу і як складати листи?
Відповіді на ці та сотні інших питань ви знайдете в книзі, яка допоможе вам почуватися комфортно в будь-якій ситуації, тому що у ній наведені як сучасні рекомендації, так і приклади із минулого, перевірені часом.

4

1
П63
Пост Эмили
Этикет / Э. Пост; пер. с англ. М.М. Гурвица. – Москва: РИПОЛ КЛАССИК, 2002. – 800с.: ил.
1680136 КСХ


Ця книга не однократно перевидавалась та перекладалась на багато мов світу і є класичним керівництвом з етикету. Вона охоплює усі сфери особистого і суспільного життя – від поведінки у буденному житті до поведінки на прийомі у президента.
Ви дізнаєтесь, як поводити себе у церкві, в круїзі, в клубах, як приймати запрошення і правильно вести переписку, як спілкуватися з прислугою та давати чайові та багато-багато іншого.

5

15
П64
Потапов Сергей
Этикет для подростков, или Искусство нравиться себе и другим / С. Потапов, О. Вакса. – Москва: АСТ-ПРЕСС, 1999. – 368с. – (Серия: Практическая психология).
1739378 КСХ

Ця весела книга допоможе підліткам розібратися у собі та оточуючих людях. Ви навчитесь спілкуватися з друзями та недругами, сусідами та батьками, однокласниками та вчителями і навіть з вередливими старушками. Вміння користуватися простими правилами ввічливості позбавить вас від багатьох неприємностей, допоможе з гідністю виходити з будь-якої складної і прикрої ситуації.

6

С56
Современный этикет / сост. И.А. Сокол; худож. В.М. Юденков, И.В. Осипов. – Харьков: Фолио, 2004. – 477с.: ил.
1687685 КСХ

Із книги «Сучасний етикет» ви зможете дізнатись, як поводити себе в різних ситуаціях, щоб не виглядати, по меншій мірі, безглуздо. Повірте правила не такі вже і складні, просто їх потрібно знати. І тоді буде дуже легко справити приємне враження на оточуючих.

7

С56
Современный этикет: Золотые советы и правила / ред. Е. Басова. – Москва: ЭКСМО-ПРЕСС, 2000. -224с.
1665982 КСХ
   
Прочитавши цю книгу, ви дізнаєтесь, як слід поводити себе вдома, в гостях, в церкві, в театрі, в ресторані, у власному автомобілі та суспільному транспорті, як правильно вимовляти слова привітання і співчуття, писати листи, говорити по телефону, зустрічати гостей, як одягатися на весілля чи похорони і багато іншого.

8

39
Х79
Хорват Франтишек
Вежливость на каждый день / Ф. Хорват, Ю. Орлай; пер. со словац. Н. Шульгиной. – Москва: Молодая гвардия, 1981. – 192с.
1304647 КСХ

Книга вміщує розповідь про правила поведінки молоді у повсякденному житті, у відносинах з товаришами, колегами, у суспільних місцях, в учбових закладах, на підприємствах, у родині, в туристичних поїздках и т.і.

9

39
Ш44
Шеломенцев Василь Миколайович
Етикет і сучасна культура спілкування / В.М. Шеломенцев. -  Київ: Лібра, 2003. – 416с.
1680953 КСХ

         У посібнику простежується виникнення і сутність етикету в країнах Європи та Азії й християнського етикету зокрема. Велику увагу приділено етикету сімейних взаємин, формуванню культури у дітей у сім’є та школі, етикету ділових (службових) взаємин, нормам та правилам поведінки за різних етикетних ситуацій.

10

39
Ш67
Школа этикета: поучения на всякий случай / сост. Л.С. Лихачева. – Екатеринбург: Сред.-Урал. кн. изд-во, 1995. – 448с.: ил.
1640104 КСХ

         Книга про культуру спілкування, заснованій на дотриманні правил, які виробило людство. У ній розповідається про основні, вічні норми яких потрібно дотримуватись як у повсякденних контактах с оточуючими, так і у діловому спілкуванні.
Ознайомлення з правилами етикету допоможе читачам в їх контактах з оточуючими, в їх спілкуванні вдома і за кордоном.

2. Про культуру ділових відносин чи діловий етикет

 «Вміння спілкуватися з людьми – це товар, який можна купити точно так, як ми купуємо цукор чи каву.
І я заплачу за таке вміння більше, ніж будь за що інше у світі»
(Дж. К. Рокфеллер)

Кожна людина в той чи інший час стикається з тим, що прийнято називати діловим спілкуванням. Як правильно скласти офіційний лист чи запрошення, прийняти партнера і провести переговори з ним, вирішити суперечливе питання і налагодити взаємовигідне співробітництво? Всім цим питанням в багатьох країнах приділяється дуже багато уваги. Кожній людині, незалежно від професії, соціального статусу в тій чи іншій мірі приходиться стикатися з подібними проблемами. Особливе значення ділове спілкування має для людей, зайнятих бізнесом. В багатьох випадках від того, наскільки вони володіють наукою і мистецтвом спілкування, залежить успіх їх діяльності.

7

39
Г24
Гах Йосип Михайлович
Етика ділового спілкування / Й.М. Гах. – Київ: Центр навчальної літератури, 2005. – 160с.
1694708 КСХ

         Курс лекцій охоплює головні теми етики ділового спілкування, вплив на його формування освіти, літератури, мовної та загальної культури. Розкриває історичні витоки етикету, його моральні та психологічні аспекти, сутність невербальних засобів впливу на характер спілкування. Сучасне ділове спілкування подається як морально-етична норма поведінки теперішніх молодих бізнесменів, підприємців, політиків.

8

39
Д29
Деловой этикет / сост. И. Афанасьев. – Киев: Альтер-прес, 2001. – 352с.
1665885 КСХ

                  У теперішній час підприємства та організації інтегруються в економічне, політичне і культурне життя Європи, розвиваються зв’язки з діловими та політичними колами інших регіонів планети. Спілкування з представниками інших держав потребує особливої уваги до етикету, дотриманню його правил. Ця книга дає вичерпні відповіді на виникаючи питання з приводу хороших манер, ділового етикету і протоколу.

9

1
К88
Кубрак Олег Вікторович
Етика ділового та повсякденного спілкування: Навч. посіб. з етикету для студентів / О.В. Кубрак. – Суми: ВТД «Університетська книга»; Київ: Видавничий дім «Княгиня Ольга», 2005. – 222с.: іл.
1703817 КСХ

         Від уміння спілкуватись з іншими членами суспільства, зокрема дотримуючись правил етикету, залежитьь успіх ділової людини. Навчальний посібник знайомить із особливостями поведінки, мовлення тощо, притаманними різним народам світу. Книга стане в пригоді усім, кому випадає спілкуватися з людьми інших національностей як у рідній країні, так і за кордоном.

10

39
К90
Культура ділового спілкування: Навч. посіб. / упоряд. Л.Г. Зубенко, В.Д. Нємцов. – Київ: ЕксОб, 2002. – 200с.
1672573 КСХ

         Навчальний посібник містить основні теми дисципліни «Ділове спілкування». У ньому розглядаються такі питання: міміка і мова жестів, слухання як активний процес, володіння голосом, методика підготовки і проведення нарад, ділових спорів, класифікація конфліктів та алгоритм їх вирішення, риторичні навички, типи людей. Поряд з теоретичним матеріалом подані вправи та психологічні тести, за допомогою яких можна перевірити себе або набути певних навичок.

11

39
Т41
Тимошенко Наталія Леонідівна
Корпоративна культура: Діловий етикет: Навч. посіб. / Н.Л. Тимошенко. – Київ: Знання, 2006. – 391с. – (Серія: Вища освіта XXI століття).
1704048 КСХ

         У запронованому посібнику розглянуто основні питання ділового етикету. Висвітлено норми та принципи ділового спілкування, поведінки в різних ділових ситуаціях (вітання, рекомендування, ведення неформальної бесіди, проходження ділового інтерв’ю, організація та проведення робочих зустрічей, засідань, ділових їж, підготовка ділових поїздок як у межах країни, так і за кордон). Розглянуто норми ділового етикету при використанні сучасної ділової техніки: телефонів, автовідповідачів, факсів, персональних комп’ютерів, мобільних телефонів. Представлено основні принципи тайм-менеджменту. Висвітлено питання конфіденційності та безпеки офісних документів і матеріалів, а також питання створення професійного іміджу ділової людини, іміджу компанії чи організації.

Література до віртуальної виставки «Етикет від А до Я»

Виставку підготувала пров. бібліотекар Стець Яніна Миколаївна

На головну