library

НАУКОВА БІБЛІОТЕКА ДНУ

logo dnu
fon2

CSS Menu On Top Css3Menu.com

 

 

6.02.2019__________

Пропонований бібліографічний покажчик містить відомості про видання, що зберігаються у фондах наукової бібліотеки Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара. Йдеться про книги та статті, що вийшли друком у 1914–2017 роках. У покажчику наведено дані про публікації історичних джерел (зокрема, про спогади учасників війни) і про наукові дослідження. Частина публікацій анотована.
Покажчик складається з трьох частин. Перша частина – «Бойові дії. Військова наука та військове мистецтво. Зброя і техніка. Розвідка» – містить кілька розділів. Узагальнюючі наукові праці про Першу світову війну та про участь у ній окремих країн указані в розділі «Загальні роботи». Інформацію про видання, що висвітлюють перебіг бойових операцій, вміщено в розділі «Бойові дії». Аналіз новацій у сфері теорії та практики підготовки й ведення бойових дій є в книгах, зазначених у розділі «Військова наука та військове мистецтво». Відомості про армії воюючих держав, їх склад, чисельність, стан на різних етапах війни, про роди військ, про спеціальні служби й окремі збройні формування, про засоби збройної боротьби можна знайти у виданнях, указаних у розділах «Збройні сили, озброєння і військова техніка» та «Розвідувальна діяльність». Бойові операції на теренах України, діяльність військових установ, військових частин з українців, використання зброї і техніки на українських землях під час Першої світової війни – цим темам присвячені роботи, вказані в розділі «Українські землі під час Першої світової війни: бойові дії, армійські підрозділи, військова адміністрація, озброєння».
Друга частина – «Міжнародні відносини напередодні й під час Першої світової війни» – поділяється на два розділи. Формування військових коаліцій, протистояння між блоками та окремими державами, експансіонізм і колоніальне суперництво, кризи й конфлікти, що передували світовій війні, причини й обставини міжнародної кризи літа 1914 року, яка безпосередньо призвела до війни – є темами, яким присвячені роботи, вказані у розділі «Міждержавні протиріччя межі ХІХ–ХХ століть. Походження Першої світової війни». Дипломатія періоду світової війни, взаємини всередині Четверного союзу і всередині Антанти, визначення воєнних цілей та їх узгодження між союзниками, позиція нейтральних держав, мирні ініціативи та мирні переговори, угоди про припинення війни, ухвалені на мирних конференціях у Брест-Литовську (1917–1918), Бухаресті (1918), Парижі (1919–1920) – ці питання порушено в роботах, зазначених у розділі «Міжнародна політика в період Першої світової війни».
Економічний розвиток країн і регіонів під час Першої світової війни, становище у різних секторах господарства (у галузях торгівлі і промисловості, у сфері аграрного виробництва), економічна політика та її законодавче оформлення, воєнна мобілізація економіки, економічне співробітництво між союзними державами, блокада й інші методи економічної війни, наслідки війни для світової і національних економік – ці теми порушено у роботах, вказаних у третій частині бібліографічного покажчика («Економіка. Економічна політика»).
Покажчик розрахований на науковців, викладачів, студентів, усіх, хто цікавиться історією Першої світової війни.

2

facebookyoutube instagram


Web of Science
Scopus
springer

DW
dpa

razumkov